הקשר בין התמכרות לגראס ודיכאון

התמכרות לגראס ודיכאון הם שני דברים שלרוב הולכים ביחד.

דיכאון, שעמום, בדידות ותחושת חוסר משמעות הם בדרך כלל הסיבה או הגורם לכך שאנחנו חייבים לסיים או לפתוח את היום עם עישון גראס או חשיש. תחושת הריקנות והארעיות של החיים גורמת לנו לרצות לברוח מהם כל פעם מחדש עד שאנחנו מגלים שבעצם בלי ששמנו לב קיימת התמכרות לגראס ותלות בסם. אבל אם קיווינו שהסם יעשה את העבודה ויציל אותנו מהסזיפיות של החיים, הרבה פעמים אנשים שסובלים מהתמכרות לגראס מגלים שהם למעשה סובלים הרבה יותר מדיכאון ו/או חרדות סימפטומים שהתגברו בעקבות השימוש בסם.

העישון המוגבר מוביל לעיתים לחוסר תפקוד, בעיות במערכות יחסים, דברים שלאורך זמן מתחילים לעלות מירמור, כעס ושיפוט עצמי ותחושות עוד יותר קשות על חוויית החיים. וכשאנחנו מנסים להפסיק התמכרות לגראס, אנו מגלים שמאוד קשה לנו להפסיק כי בלי הסם החיים לא מספיק מעניינים ומרגישים שאין למה לקום בבוקר. ואנחנו כועסים על עצמנו על זה שאנחנו תלוים ומכורים דבר אשר מוביל לתחושה קשה של דיכאון ועצבות מה שגורם לאנשים בסופו של דבר לגשת לעזרה ולטיפול על מנת לקבל כלים, איך להפסיק את המעגל הזה. אנשים רוצים להפסיק את התמכרות לגראס אך למעשה הם מבקשים דרך שתראה להם, איך לצאת מהדיכאון והתחושות הקשות שהתמכרות לגראס גרמה להם למרות שזו לא היתה התוכנית מלכתחילה.

הגראס היה אמור לעזור לי להרגיש טוב יותר אך להפתעתי לטווח הארוך הוא בעצם הופך אותי לאומלל ומדוכא הרבה יותר ממה שהייתי כשהתחלתי לעשן.

לכן מאוד חשוב כשפונים לטיפול בהתמכרות לגראס לפנות למישהו שגם מטפל בדיכאון וחרדה.

רק אם נותנים מענה לבעיה האמיתית ומבינים שהתמכרות לגראס היא בריחה מהתמודדות עם החיים ואם איך שהם גורמים לנו להרגיש. ומתחילים לקבל כלים כיצד להתמודד עם החיים, כיצד לחיות את חיי מתוך שמחה ובריאות. ללמוד איך לחיות חיים מלאי משמעות ועניין. להתיידד עם עצמי, לאהוב את עצמי ולהיות נוכח ומעורב יותר ביצירת החיים שאני רוצה ובוחר לעצמי.

אנחנו צריכים כוחות נפש ותעצומות שיעזרו לי לשנות את ההרגל והנטייה להתמסטל כל פעם שקשה, משעמם או לבד. כך שכדאי תחילה לטפל בדיכאון או בחוויית הריקנות והבדידות שבה האדם עם התמכרות לגראס סובל ממנה. ורק אחר כך אפשר לגשת לשנות הרגלים.