מבוכה חברתית

אפילו שמבוכה עשויה להיראות כרגש חסר חשיבות, מחקרים מצאו שיכולה להיות לזה השפעה חזקה על התנהגות חברתית. לדוגמא לעיתים זה נהיה קיצוני כשאנשים לא מקיימים מין בטוח כי הם מתביישים להשתמש בקונדום או לקנות קנדומים, נמנעים מבדיקות גופניות או נכשלים לעזור למישהו בצרה. התחושה השלילית מתקשרת למבוכה לפחות חלקית, כבקשה להימנע מהערכה חברתית שלילית. אינדיבידואלים נמנעים מלהתנהג בצורה שעשויה להביא תועלת להם או לזולתם מכיוון שהם חוששים ממבוכה ומתגובות חברתיות שליליות (Ryan S. D. & Harris C. R., 2010).

לפחות על פני השטח, חרדה חברתית ומבוכה נראים תופעה דומה. כמה חוקרים טענו ששני המצבים חולקים גורמים זהים לחשש מהערכה שלילית. שניהם מיצרים נטייה לחשוב שאחרים שופטים בקשיחות יותר ממה שהם באמת. אינדיבידואלים הסובלים ממבוכה מסתכלים למטה ומזיזים את המבט לעיתים תכופות,  לעומת אחרים הסובלים מחרדה חברתית הנמנעים מקשר עין. ההבחנה הזאת גרמה ל – Leary,1995 להציע שמבוכה עשויה להיות ביטוי מיוחד של חרדה חברתית. (Ryan S. D. & Harris C. R., 2010)

לטיפול בתנועה הרבה פעמים מגיעים אנשים הסובלים מחרדה חברתית, ביישנות וחוסר ביטחון אשר מתבטא בחוסר יכולת שלהם לנוע בחופשיות מתוך הקשבה לעצמם ולגופם. ההנחיה לתנועה אותנטית הרבה פעמים מאיימת עליהם וגורמת להם לקיפאון וכיווץ. כך שנראה שהם זקוקים להנחיה מעודנת יותר וכלים להתמודד עם המחשבות המעכבות אשר חוסמות ביטוי רגשי – תנועתי. לעומת זאת שימוש ב – מיינדפולנס בתנועה המשלב הקשבה למוזיקה מרגיעה, בעיניים עצומות ומעודד אותם לנוע ללא שיפוט ולהביט על המחשבות ממרחק יכול לאפשר התנהלות חדשה במרחב.

הטיפול מזמין את המטופלים להתמודד עם הקושי שלהם עם המבוכה, הביישנות והחרדה ב”כאן ועכשיו” באופן שקרוב לחוויה היום יומית שלהם. בנוסף הכלי של  מיינדפולנס בתנועה יכול לאפשר למטופלים לקבל פידבק מידי לשינוי התודעתי שקורה בתוכם, אשר מתבטא ביכולת לתנועה חופשית גם בנוכחות אחרים, דבר אשר יכול להטמיע ולקדד את השינוי בגוף ובנפש.

כפי שמטופלת מתארת בקטע הבא: “היה קטע שנתקעתי עם התרגול הקצבי יותר, הייתי אמורה לזוז אבל התאבנתי. זה די תקע אותי, אבל אמרתי לעצמי, את לא ילדה קטנה. אני צריכה לקחת את הדברים, אני צריכה להניע אותם בעצמי ולא לחכות עד שמישהו… ואז גם ראיתי שבמקביל אני נותנת יותר ביטחון בקבוצה. הקטע שכולם בעיניים עצומות עשה לי את זה הכי הרבה”.

דוגמה נוספת מתוך שיתוף של מטופלת בקבוצה: “אי אפשר לראות אותי רוקדת, אף אחד לא רואה אותי רוקדת, אין דבר כזה. ופתאום פה הרשיתי לעצמי קצת להשתחרר. התפלאתי אחר כך שהצלחתי אפילו ליהנות מזה”.

הטיפול מתמקד בגישה אשר בשנים האחרונות צוברת תאוצה בתחום הטיפול בתנועה אשר משלב שימוש במיינדפולנס (Mindfulness).